×

Diamenty - Brylanty

Już teraz zapoznaj się diamentami YES. Tylko u nas biżuteria z brylantami w wyjątkowej oprawie i o niepowtarzalnym wzornictwie.

Wartość

Na całym świecie istnieją obowiązujące kryteria, które określają obiektywnie wartość i specyfikację każdego diamentu – określane są one jako zasada 4C: Masa (Carat Weight), Czystość (Clarity), Barwa (Colour), Szlif (Cut). W oparciu o tę zasadę wykonywana jest wycena, która decyduje o wartości, na przykład dwóch na pozór niemal identycznych kamieni o podobnej masie. Rapaport Diamond Report jest cennikiem tworzonym przy uwzględnieniu szczegółowej analizy rynku diamentów.

To właśnie w oparciu o ten standard określana jest szacunkowa wartość kamieni. Każdy cieszący się renomą sklep jubilerski, który ma w swojej ofercie diamenty, powinien do każdego z nich posiadać również certyfikat. W ten sposób gwarantuje klientowi, że kamień jest autentyczny i najlepszej jakości. Wartość kamienia dodatkowo podnosi się, jeśli certyfikat wystawi mu jeden z niezależnych, międzynarodowych instytutów gemmologicznych. Najznamienitsze to: IGI, GIA i HRD.

Masa

Masa podawana jest w karatach. Jeden karat to 0,2 grama. Karat to jednostka, która dzieli się na 100 punktów, więc np. 20 punktowy brylant będzie miał masę 1,20 karatów, oznaczaną z reguły jako 0,20 ct. Nazwa tej jednostki miary dla masy kamieni szlachetnych, ma swoje źródło w starożytnej grece, gdzie słowo keration oznacza śródziemnomorską roślinę. Jej nasiona, zarazem bardzo drobne i twarde, znane były z niezwykle wyrównanej, niemal identycznej masy i stosowano je jako odważniki.

Największy diament, jaki kiedykolwiek został znaleziony nazwano „Cullinan”. Nieoszlifowany miał masę 3106 karatów i pocięty został na 105 brylantów. W większości przypadków podczas szlifowania diament traci około 50% swojej masy. „Cullinan” stracił podczas obróbki aż 65%. Największym uzyskanym z niego brylantem jest „Gwiazda Afryki” o masie 530 karatów. Zdobi on brytyjskie berło królewskie.

Barwa

Określana jest przy użyciu specjalnej skali. Większość brylantów posiada delikatne, brązowawe lub żółtawe zabarwienie. Regułą jest, że im brylant bielszy, tym większa jest jego wartość. Wyjątek stanowić mogą kamienie o bardzo intensywnych kolorach. Określenie: barwa fantazyjna, używane jest w stosunku do kamieni, których barwa jest naturalna, nieosiągnięta drogą technologii sztucznego barwienia (metoda HP/HT).

Powodzeniem cieszą się brylanty o barwie H – biel (zwykle w połączeniu z czystością SI). Równie często wybierane są brylanty o barwie I lub J – lekka stonowana biel. Klienci, którzy barwę kamienia stawiają na pierwszym miejscu, niejednokrotnie decydują się na kamienie o barwie G – delikatna biel (zazwyczaj w połączeniu z czystością VS).

Czystość

Nieodłączną cechą kamieni szlachetnych są mikroskopijne inkluzje, zwane także „wrostkami”. Powstały one w procesie formowania się kamieni. Wielokrotne powiększenie pozwala na określenie klasy czystości – brylant tym cenniejszy, im mniej posiada inkluzji. Idealnie czyste brylanty są rzadkością. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te, które w kryterium określającym czystość mieszczą się w przedziale SI – małe inkluzje (zwykle w połączeniu z barwą H).

Jeśli czystość oznaczona jest jako SI, lub wyższa, „wrostki” zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem. Klienci, którzy stawiają czystość kamienia ponad jego masę, zapewne zdecydują się na zakup kamienia o czystości VS – bardzo małe inkluzje (często w połączeniu z barwą G), lub wyższej.

Szlif

Diament zamienia się w brylant właśnie dzięki szlifowi brylantowemu. Powinien on wydobywać z kamienia jak najlepsze walory estetyczne i zapewniać korzystny efekt optyczny. Pełny szlif składa się z 58 powierzchni (56 faset, tafli i koletu). Na rynku pojawiają się takie kamienie, które po szlifie zachowują jak największą masę surowego diamentu. Można je rozpoznać po grubych rondystach i małych taflach.

Zły szlif powoduje spadek wartości brylantu nawet o połowę. Ocena szlifu jest najtrudniejszą częścią procesu wyceny kamienia. Jest także najważniejsza – to właśnie jakość szlifu w dużej mierze decyduje o tej szczególnej właściwości brylantu – jego blasku.

Blask

Blask, (obok masy, barwy, czystości oraz szlifu) jest dodatkową wartością diamentów. W 2012 roku wprowadziliśmy Diament Idealny YES®, który olśniewa wyjątkowym blaskiem. Dzięki specjalnemu szlifowi, każdy promień światła iskrzy się w nim niezwykłym ogniem. Jedynie najwięksi mistrzowie sztuki szlifierskiej potrafią wykonać jego szlif. Ma on 82 fasety w optymalnym położeniu względem siebie, które perfekcyjnie załamują i odbijają promienie światła.

W efekcie, biżuteria z Diamentem Idealnym YES® zachwyca idealnym blaskiem. Większy blask Diamentu Idealnego YES® potwierdzają pomiary z wykorzystaniem obiektywnej technologii BrilliantScope®. Poświadczony jest także specjalnym certyfikatem GemEx. Diament ten zdobi najbardziej cenione wzory YES: Metropolitan, Éternel, Amore oraz Stella.

Certyfikaty

YES poświadcza jakość każdego kamienia szlachetnego oraz pereł "Namiko" specjalnym Certyfikatem YES. Wybrane, większe brylanty posiadają dodatkowo certyfikat jednego z dwóch najbardziej cenionych, niezależnych instytutów gemmologicznych na świecie: IGI – International Gemological Institute lub GIA – Gemological Institute of America. Certyfikat IGI lub GIA jest dla kamienia swoistą nobilitacją; zwiększa także jego wartość jako lokaty kapitału oraz podnosi prestiż samej biżuterii.

Ze względu na długi czas trwania procedur, niezbędnych przy przeprowadzaniu analizy kamieni przed przyznaniem certyfikatu oraz ze względu na jej koszty certyfikaty te stosuje się w przypadku kamieni o większej wartości. Klient YES ma gwarancję, że traktujemy z najwyższą dbałością i rzetelnością zawarte w Certyfikacie YES dane oraz może być pewien ich pełnej wiarygodności.